Fundacja Burza Mózgów wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie zapraszają na bezpłatną stacjonarną konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy

„O gustach się dyskutuje!”

Już po raz kolejny Festiwal Literatury dla Dzieci stanie się platformą współpracy dla tych, dla których edukacja literacka to chleb powszedni. W tym roku towarzyszy nam hasło „Z drugiej strony!”, będziemy więc zachęcać do zadawania pytań, filozofowania, wyłapywania fake newsów oraz do bycia ciekawymi siebie i świata.

Nasza Biblioteka jest partnerem 11. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie.

Termin konferencji: 14 listopada 2024 (czwartek), godz. 9.00-14.00

Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Adresaci: bibliotekarze, nauczyciele

Zgłoszenia: poprzez FORMULARZ

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Informacje: fundacja.burza.mozgow@gmail.com, tel.: 570 366 740

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie.

Program konferencji


9.00-10.00 | Anders Sparring i Per Gustavsson:  Dlaczego się nie bać literatury wywrotowej i jak z niej korzystać w pracy z dziećmi?

Autorzy popularnej serii kryminałów na opak dla początkujących czytelników Anders Sparring i Per Gustavsson opowiedzą o tym, czy złodziejaszek może być bohaterem i dlaczego warto tworzyć literaturę gatunkową dla najmłodszych, książki, które stymulują wyobraźnię, zachęcają do czytania dla czystej przyjemności i afirmują kompetencje czytelnicze dziecka.


10.00-11.00 | Joanna Olech:  Folk&roll czyli książkowe przeboje dla młodych

Folklor nie jest ulubieńcem młodych. No chyba, że się go ubierze w atrakcyjny współczesny kształt. I takie właśnie książki o kulturze ludowej – efektowne, sugestywne, dowcipne – pojawiają się (sporadycznie) na rynku księgarskim, Niełatwo je złowić, ale zdobycz jest warta uwagi. Prezentacja Joanny Olech zawiera książki nagradzane za tekst i ilustracje. Takie, których nie trzeba się wstydzić, bo ich autorzy/rki zręcznie ominęli rafy kiczu i cepeliady.

11.00-11.30 Przerwa kawowa

11.30-12.30 | Boguś Janiszewski:  Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?

Substancje psychoaktywne i ich obecność w życiu młodych ludzi to wciąż temat tabu. Systemowy pomysł na radzenie sobie z tym wyzwaniem ma charakter reaktywny. Książka o narkotykach to pomysł na świadomą i odpowiedzialną edukację młodych ludzi i ich opiekunów prowadzoną w duchu redukowania szkód. Rozmowę poprzedzi „narkotest”, którego rolą jest rozpoznanie wiedzy uczestników dotyczącej substancji psychoaktywnych. Jego wyniki stanowić będą pretekst do dalszej dyskusji.  Porozmawiamy o tym czym jest uzależnienie, po jakie substancje młodzież sięga dziś najczęściej, jaka jest charakterystyka najpowszechniej używanych narkotyków. Podejmiemy wątek konsekwencji karno-prawnych związanych z posiadaniem nielegalnych substancji, a także dróg wyjścia z narkotykowego problemu. Zastanowimy się jak rozmawiać o narkotykach w relacji dziecko-dorosły.

12.30-13.30 | Justyna Suchecka:  Czy płatki śniegu mogą być kulą śniegową?

Konflikt pokoleń jest naturalny, ale można go nie pogłębiać. Wiele zależy od nas, tych starszych. Ale jak się dogadać w tej międzypokoleniowej zamieci? Kluczowe są intencje i język. A z pomocą przychodzi też literatura.

13:30-14.00 | Zaświadczenia

Konferencja odbywa się w ramach 11. Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Oficjalny plakat FLDD 2024